2019. május 20., hétfő

Születésnapi kincskeresés

Már nagyon régóta terveztem, hogy csinálunk egy kincskeresős születésnapi zsúrt. Julcsi 11 szülinapi zsúrján végre meg is csináltuk a kalózos, kincskeresős zsúrt!


Először a dekorációt készítettem el:



 


 

 


 


Mindenkinek az üvegébe került egy kis darab, a kincses térképből. Először ezt kellett összeállítani!

 


Ebből megtudtuk, hogy készíteniük kell egy kardot, vinnünk kell magukkal egy almát, és egy üresen tátongó pincét kell először keresnünk!


Egy kis kardozás után neki is vágtunk az útnak!


Útközben benéztünk több pincébe is, de végül megtaláltuk az igazit, ahol egy szellem várt ránk! Gyanútlanul mentek be a lányok, majd először sikítva, kacagva rohantak is ki, mert egy igazi szellem ( Bori) várta őket :)
Tőle csak akkor kapták meg a következő feladatot, ha adtak neki a kedvenc ételéből. Szerencsére gyorsan kitalálták, hogy ez az alma, így megtudtuk, hogy a ha átszaladunk a szalmabálákon, akkor megtaláljuk a következő feladatot.


 A következő helyen apa várt bennünket találóskérdésekkel!

Tőle tudtuk meg, hogy nagyon kell vigyáznunk, mert egy sárkány rejtőzik a következő kanyar után!


Szerencsére őt is legyőztük, mert mindenkinek sikerült karikát dobni a sárkány fejére, így megtudtuk, hogy a szalagokat kell követni, hogy megtaláljuk a következő utasítást!

Ezt találtuk:


(A vízesés őrzője rejti a következő feladatot)
Így aztán mentünk is a vízeséshez!


A vízesés őrzője ez a szarvas volt, aminek az agancsáról lógott egy zsinór a vízbe, aminek a végén, a vízben, egy üveg volt. Ebben találtuk a következő utasítást.



 A következő helyen megtaláltuk nagypapát, akinél meg kellet oldani egy sudokut, hogy megtudjuk a helyes irányt. Út közben találtuk egy fára kötve ezt a segítséget:


Mivel nagyon csendben mentünk, ezért be tudtuk keríteni az őrszemet (Rékát), aki a patak fölött ült a fán, és ijedtében beleejtette az öveget a vízbe, amiben a térkép volt.


Szerencsére ki tudtuk halászni, mielőtt elvitte volna a víz!


Így aztán megtudtuk, hogy otthon vár bennünket a kincs.

Az ajtón várt bennünket a következő utasítás. Először nem értettük, hogy miért üres a papír, de aztán rájöttünk, hogy csak a fény felé kell fordítani (citromlével vot írva a szöveg)! Így megtaláltuk a kincsesláda kulcsát, amiben arany (csoki) pénz, és egyéb finomságok vártak bennünket!

Egy kicsit sajnos későn indultunk el, ezért már az út közepén besötétedett, és tök sötétbe kerestük az erdőben a kincset, de mondjuk ez a gyerekeket nem zavarta, inkább fokozta a hangulatot.

Hatalmas sikere volt a kincskeresésnek! Nagyon sok előkészületet igényelt, de abszolút megérte a sok fáradságot. Mik voltak az előkészületek?
Először is nagyon sokat kutakodtam az interneten, de persze végül nem találtam olyan kincskeresést, amit egy az egyben tudtam volna használni, mert a legtöbb helyen nincsen résznetes leírás, vagy kisebbeknek szólnak a feladatok. Így először tettem egy kört a lehetséges útvonalon, hogy felmérjem a lehetőségeket, és kitaláljam az állomások helyét. Utána kitaláltam nagyjából a feladatokat, majd leültünk apával és a két nagyobb lánnyal és apa vezetésével megírtuk a kerettörténetet. Bori a szövegeket írta meg, Réka a rajzot és a rovásírást készítette el. Megvarrtam a sárkányfejeket, és újra végigmentem az úton, hogy kirakjam a feladatokat. És persze közben a lakást is rendbe raktam, és a süteményeket és a tortákat is elkészítettem.....

Természetesen a szellemnek volt a legnagyobb sikere!

Waldorfos olimpiai ruha készítése

Az 5.-es waldorfos gyerekek egész évben az olimpiára készülnek. Erre az alkalomra kell nekik készíteni egy olimpiai ruhát. Én így készítem:

70x150 cm-es fehér vászonra lesz szükség. Ebből 10x150 cm az öv, 60x150 cm a ruha.

Először mind a 4 oldalról beszegtem az anyagot. Utána mindkét  irányban félbehajtom az anyagot. Egy 15 cm átmérőjű kört kivágok, és ezt is kétszer félbehajtom, és kivágom a nyak nyílását.


Cikk cakköltéssel beszegem a nyakkivágást.



Fontos, hogy a cikk cakk külső öltése pontosan az anyag szélén legyen, így egyáltalán nem foszlik az anyag.


Kb. 1,5 cm-enként bevágom a nyílást 0,5 cm mélyen.


1 cm szélesen visszahajtom az anyagot, és levarrom. Fontos, hogy abba az irány hajtsam vissza a nyakat is , mint az oldalak szegését!



Levasalom a vállát, mert ezen a vonalon tűzöm meg a hajtásokat. A nyaktól indulóan 3, 9, 12, és 18 cm-nél bejelölöm.


Letűzöm a két hajtást, és levarrom.




Összevarrom a két oldalát az aljától 10 cm-re, a vállától 25 cm-re. Végül szétvasalom.




A gyerekek a festett mintát külön anyagra készítik. a kis anyaggal könnyebb bánni, és még véletlenül se lesz festékes a ruha ott, ahol nem kéne.




 


Végül elkészítem az övet. Fontos, hogy be legyen avatva ez az anyag, mert be fogják festeni a gyerekek az olimpián az öveket, és csak így fogja be jól a festék!

Ez a méret a 25 gyerekből 17-nek jó lett. DE volt akinek 10 cm-rel hosszabbat, rövidebbet, szélesebbet, vagy keskenyebbet csináltam. A szélesebbhez egy kicsit nagyobb, a keskenyebbhez egy kicsit kisebb nyakkivágást készítettem, és a vállon a hajtások is másképp alakultak.
Fontos, hogy ne legyen túl hosszú, mert az zavaró a futásban, magasugrásban!!!!

Szerintem nagyon könnyű elkészíteni. Nekem kb. 3/4 óra alatt kész is lett!